Какво скриват за дисковата болест?

Този ФОРУМ е предназначен за вас, страдащите - да задавате въпроси и обменяте мнения и опит в областта на болката и нейното лечение.
chavi
Posts: 1
Joined: Wed May 07, 2014 3:46 pm
Contact:

Проблеми с болка и изтръпване.

Post by chavi »

Здравейте д-р Руйчев, нека и аз споделя за проблема, който имам. Ще копирам няколко постове които съм правил в други форуми.
Здравейте , на 36 г. съм , 1.70 м. , 70-72 кг. От около година имам болки в лявото коляно.Болката се появи по време на крос , които правех през ден в продължение на година .Първоначално се появяваше след няколко обиколки .Болеше ме под самото коляно , като че ли коста точно под капачката .Спирайки бягането , почти веднага изчезваше , но направех ли опит да продължа отново се появяваше .Та намалих обиколките , но дойде момент в който опитах ли да се затичам , се появяваше веднага .Помислих , че е нещо преумора , разтягане ....Реших да спра за малко .Опитвах , няколко пъти през 2-3 месеца , но отново след няколко обиколки , болката се появяваше .Така до декември 2010 г. , когато болката стана постоянна .Не е остра , тъпа е , и имам чувството че ми изтръпва целия ляв крак и особенно ходилото .Обувките почнаха да ми стягат , поне такова чувство имам , но външно не се вижда някакъв оток.Коляното започна да "пука" , и "скърца" .Най-интересното е , че болката , даже не бих казал точно болка , а някакво неприятно усещане и изтръпване , се появява в седнало положение.Особенно в автомобил , просто не мога да си намеря място при по-продължително пътуване , повече от 30-40 мин , примерно .И след слизането от автомобила , почва "пукане" и "скърцане", съпроводено вече с болка .Единственно имам леко "поддуване", като че ли на самата кост, под капачката ,(и не знам как да го обясня , леко хлътване на месестата част между капачката и коста надолу, това е най-доброто обяснение което ми идва) но то е минимално .Бях на ортопед , който ме прегледа и първоначално ми изписа , Матсан доич + спирт+Реставит , но нямаше никакъв ефект .При повторното посещение , направих 10 дни електромагнити+ултразвук .За съжаление отново , нищо .Не ми е правена снимка , или някакви изследвания .Искам съвет какво , да правя ?

chavi



Между другото има развитие по случая. Страх ме е да не се урочасам Smile. Защото 3 години ми се тракна калекото. Може да ми се смеете, ама от 10 дни ходя на едни легла масажиращи и започнах да чувствам някаква стабилност в крака. Минават едни освежаващи, охлаждащи тръпки(Между другото, чак като започнаха сега да минават, се сетих, че за тези години, като че ли крака е бил безчувствен), абе не знам и аз как да ги опиша точно. Човек като види зор, на какво ли не вярва, за леглата става въпрос Smile. Та не искам подигравки Smile. Чукам на дърво..пу,пу,пу.
Факта си е факт обаче, особено след процедурата, тръпките са най-силни. От това си направих извода, че може да е свързано с гръбначния стълб.
Дали съм прав обаче ?
Доста дълъг стана поста ми :). Та в момента положението е следното: Изтръпване в левия крак и ръка. Болка в ставите и сухожилията, пак в левия крак и ръка. В дясно всичко е ОК :).
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Проблеми с болка и изтръпване.

Post by Д-р Руйчев »

Здравейте, Чави! Най-общо казано вероятно проблемът е от гръбначен произход. Отворих 1 от снимките Ви на скенера и виждам какво бих Ви научил да правите следейки собственият профил на гръбнака. Имате асиметрично натоварване на мускулите на едната половина на тялото. Човек като Вас мисля че добре би изучил и Чи гуна. Накратко - съветвам Ви да дойдете на място за 1 консултация с всичките си изследвания. И не се бойте от "щракане" на коляното.
Метеор

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Метеор »

Щом докторите официално крият неща по това заболяване, значи е сигурно че всичко познато на официалното здравеопазване - лечение, пък и диагноза - е бошлаф! Казвам ви че такава е цялата Европейска работа, търсил съм помощ и в други страни. Не мога да си обясня вече тия болни дето са патили, мотали са се по прегледи, изпили са кофа лекарства без никакъв ефект и пак пишат да им кажат чудо! Баста за мен! Като си дойда по Коледа ще запиша цял курс на лечение, инак не става. Ама докторът дали ще има места по това време?!
Петрунов

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Петрунов »

Ето това е най-важната тема! Освен това да знаете, че тук е евтино- какво са 220 лв, ако успееш да се оправиш?! В болницата лежах с един завалия платил 23 хиляди за три операции на врата - релси, не знам си кво си и пак го боли...
Метеор

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Метеор »

Съгласен съм! Защото какво значи да се оправиш с такава болест?! Първо да се успокоиш, че не те дебне нещо неизвестно и страшно в тебе, дето ще те инвалидизира или докара до отчаяние от болка! Напротив, ще се научиш как да го владееш. Второ - не пиеш хапове, а имаш път да поправяш тялото си толкова, колкото имаш воля и труд... Понякога ще имаш дискомфорт, ама не и рискове от операции и загубено време по болници, гонене от работа и т.н.
Любопитен

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Любопитен »

Здравейте,
Стана ми интересно как бихте диагностицирали един пациент с оплаквания от остра, силна болка в кръста без образно изследване като скенер или ямр? Със стетоскоп ли? Човек трябва да е изключително лековерен за да повярва на подобно твърдение, че се "предлага забрана" на тези методи за диагностициране. Чудя се също как така не съм чувал след толкова години патила с дисковата херния за някой който има дискова херния, но виждате ли, него не го боли от това, че са компресирани нервните коренчета, ами заради мускулните спазми. А от какво са породени мускулните спазми? Нима не е причината болката от "отритите" от херниралия диск нерви? Вярно е, невропатната болка е нещото което най трудно се лекува, но всичко си има първопричина. В нашия случай е механичната увреда, която ни вкарва в порочния кръг на възпаление, мускулни спазми, оток, болка, медикаменти, временно облегчение и всичко след малко време отново в цикъл. Но...ако аз нямах тази механична увреда нямаше да имам нужда от ямр нали? Повярвайте ми, за толкова години така добре съм се научил да различавам болката от възпалението, предизвикано от раздразнения нерв от болката при мускулните спазми, че се чудя как без оперативна намеса бихте ми помогнали като излекувате моето Цяло, а не в частност тяло. В началото имах такава силна воля за упражненията, иглотерапия озон и какво ли не.
Сега само това се чудя - как чрез вътрешно убеждаване и самоубеждаване ще стане така, че механичната увреда на гръбнака ми ще се "излекува" и как чрез холистични методи да се преборя със стенозата и притискането на неврофорамените.
Моля, научете ме как да се справя с тази механична увред чрез позитивно мислене.
Моля, дайте ми надежда и ме научете как да живея така че да не се налага да се оперирам а просто да променя начина си на живот и херниралия диск да се "прибере".
А може би може да си остане така и да намеря начин да живея в " синхрон" с него без да очаквам да ми направи отново пареза на краката?
Благодаря предварително!
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Д-р Руйчев »

Здравейте, г-н "Любопитен"! Любопитно ми е как да Ви отговоря, като не сте дали никакъв имейл адрес?! По правило не постваме анонимки, но на Вас ще отговоря! И неволно ще преразкажа текста. Писмото Ви е нещо средно между заяждане на медик-провокатор /грамотна и подробна медицинска информация!/ и озлобен на света пациент. Така и ще Ви отговарям - като на нещо "медико-човеко-подобно", защото при страдалеца желанието да се отърве от болката все пак взима връх над гаврата. При Вас май е обратното?! Ако сте истински страдащ от Дискова болест, който се е образовал медицински от интернет, то със сигурност щяхте да прочетете и началото на тази дискусия, където са линковете към оригинала на английски. Ако не знаете този език и не се доверявате на превода, то можехте да помолите Ваш близък да Ви го преведе. Или и на близките си не вярвате? То с това започва лечението на ЦЯЛОТО /холистичното тоест!/ - с психиката където лежат нагласите. И Петър Димков, и Петър Дънов и даже един Нурбеков казва:"като не можеш да промениш себе си, как мислиш да махнеш болестта си?!"
Щом Ви е любопитно ще кажа, че не с магии бих се опитал да Ви помогна, а с труд. Защото има много неща, които страдащият има да разбере. И то не за да мисли "позитивно" /както евтино никога не бих се изразил/, а за да не мисли примитивно и да прилага правилно гравитационният подход. Последното и да сте медик не Ви е понятно, защото го няма в конвенционалната медицина...
А накрая ще Ви дам пример,който и Академик да сте, не можете да си представите, защото не сте лекувал ден след ден един и същи Човек отвсякъде. 42 г.мъж с плекситни болки и тежка хипотрофия на ръката се яви при мен с ЯМР: 4 ШИЙНИ хернии. 4 от всичко 7 шийни нива! След 2 седмици, когато болките отзвучаха и ръката почна да връща силата си, се изтървах казах:"Де да можеше сега видим пак ЯМР!" Човекът дойде отново след 10 дни с нов такъв. Отишъл при същият лекар, показал му същият врат и поискал изследване под същият ъгъл и настройки на същият апарат. Видяли само 1 херния. Къде отидоха другите три?!Да знаех да бях повикал Вас "да ги диагностицирате със стетоскопа".
Но ако сте страдащ наистина, желая Ви оздравяване! И то на ЦЯЛОТО.
Любопитен

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Любопитен »

Здравейте д-р Руйчев,
Пиша свободно, защото зная, че няма да поместите и този мой пост, както и предишния.
Не съм Ваш пациент. Бях с намерение да стана, след като прочетох доста неща за Вас.
Като напатил се, средно интелигентен човек, който не е с медицинско образование обаче, се научих да ценя здравето си и съответно финансите си, които се оказа, че не са безкрайни, противно на схващанията на доста Ваши колеги. Съгласете се с мен, че така както Вие решихте, че аз мога да бъда медик-провокатор, така и аз имам правото да се съмнявам във Вашите твърдения. Английски владея и не по-лошо от всеки, който се оправя с този език бих могъл с лекота да напиша и преведа статия свързана с моята работа. С последното не Ви обвинявам в нищо. С едно от казаното от Вас, обаче ще се съглася. Да, аз наистина съм провокатор, но пациент-провокатор, който е почти убеден в правотата на тезата си, че ако бях изсипал куп хвалебствия щяхте да оставите поста ми с гордост, независимо дали е анонимен. Оказва се, обаче, че когато реших да поставя под въпрос Ваше твърдение чрез по-провокативен пост, и молба да ме убедите в правотата на твърденията си Вие манипулирахте форума и не поместихте моя пост. Ето това исках да проверя. За мен това е етичен индикатор. Лекувах се при толкова лекари, които искаха да се знае само за успехите им, че ми омръзна. Относно доверието... аз съм доверчив човек и затова си патих. Сам разбирате, че за мнозина от вашата гилдия Хипократовата клетва е една отживелица, която просълзява остарелите професори при завършването на поредния випуск. Искрено се надявам наистина да сте Лекарят и Човекът, за който четем в Интернет. Не мога да отрека, че по целия път, който извървях дотук, с проблемите си под ръка, срещнах и няколко Човека и загрижени за пациента професионалисти. Относно това, кото твъррдите, че съм озлобен към света... мисля, че всеки понася последствията на собствените си грешки в близко или далечно минало, затова не виня никого. Виня обаче, тези, които безскрупулно се възползват от моментната слабост на другите и затова съм станал изключително мнителен. И тук за мен остава разочарованието от това, че се страхувате от негативни отзиви, и за жалост се сблъсках с поредната манипулация на информация в Интернет.
Жалко, че не реагирахте, както очаквах, за да се обърна към Вас за помощ, от която наистина се нуждая. Иначе е "хубаво" да отговорите на непубликуван пост с тип рекламен такъв. Все пак това е Вашия форум. След леко заядливия Ви тон какво ли биха си помислили пациентите Ви, че съм написал аз? И най-вече бъдещите?! Още повече, когато нама да могат да прочетат и този мой пост...
Уважаеми д-р Руйчев, когато някой прави форум, то той би трябвало да е място за свободно слово и всяка манипулация намирисва на страх и комунизъм... или просто място за безплатна реклама.
Ако все пак искате да бъдете честен към себе си и пациентите си, поместете и моите постове,хронологично, и нека това бъде един честен форум. Така и аз и Вие и пациентите Ви ще разберем, повече отколкото сега, че могат да вярват и разчитат на нефилтрирана трибуна.
Решението е Ваше..
Желая на Вашите пациенти успешно лечение и трайно излекуване от болката.
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Д-р Руйчев »

Г-не, Вие не сте любопитен, Вие сте просто Злобен. Как така без да ме познавате въобще, решавате, че аз съм Ви длъжен с нещо?! Та правите провокативните си проби в една тема, която е изключително деликатна, защото касае много болка и професионалните интереси на много медицински специалности?! А Вие раздавате и оценки на лечебните протоколи! Защо считате, че с нещо сте по-важен например от момчето от Лондон, което чака да си дойде при мама и в тия две седмици да му помогна да не го боли кръста, за да не си загуби работата там?! То моли лекаря за помощ, а Вие ми търсите сметка! Как става това? Та и морал веднага ми четете, за Хипократ ми говорите! Нещо генерално сте сбъркал: колкото и скромна да е, Нашата Клиника е независима! Както пишат форумци "това е Здравна Комуна", навярно по подобие на Нарко комуните... Сами се организираме с пациентите, сами се договаряме, никой друг не ни финансира! Това е начинът да станат някои особено трудни неща в Съвременната медицина...
Вие добре сте разбрал, че финансите Ви не са безкрайни, но МОЕТО време по подразбиране е безкрайно и Ви е посветено! Нали така? Един съвет от мен: моля Ви не идвайте при нас! С такива нагласи при Вас само ще похарчим времето, в което бихме помогнали на някой друг.
Бъдете здрав!
Любопитен

Re: Какво скриват за дисковата болест?

Post by Любопитен »

Здравейте д-р Руйчев,
Благодаря, че публикувахте моите постове! Като човек, който счита себе си за що-годе интелигентен, мисля, че в този момент трябва да поднеса своите извинения към Вас, най-малко заради това, че осъзнавам всичко положително във Вашия подход към пациента. Това, че отделяте по два часа на преглед и пациентът има възможността да почувства грижата и отношението на лекаря и човека срещу себе си и съпричастността към болката му е достойно за уважение! Разбирам и че всъщност с това започва лечението при Вас. Затова, моля, приемете моите извинения!
Чувствам се длъжен да обясня, защо взех отношение точно по тази тема и се надявам да приемете аргументите ми. Аз, като човек, занимаващ се с наука и то доста тясно свързана с медицината, не бих могъл да не реагирам на абсурдни твърдения, като това, което излага тази статия. Няма проблем, обявете ме за злобен, стига това да привлече вниманието на хора, които да поискат да прочетат и мнението на човек, който не кима одобрително на всяко нещо, което прочете и не смее да го оспори. Днешното здравеопазване не би било на нивото на което е, ако го нямаше този главоломен прогрес в техниката в последните десетилетия. Едно от най-големите постижения на нашата наука е създаването на уредите и инструментите, които дават възможност да се извършват немислими до момента мозъчни операции, изследвания на параметри на човешкото здраве и то дори в домашни условия и т.н. При това положение не бих могъл да остана безучастен към твърдение, че ЯМР, като доказало се образно изследване, показващо най-детайлно състоянието на гръбнака, в нашия случай, е излишно в по-голямата си част. Бих искал да не се натъквам на подобни нелепи твърдения, понеже, ако това бъде прочетено от човек, който не е в състояние да си обясни защо невролога го кара да даде 300 лв. за ямр, след като е прочел някъде, че в повечето случаи няма нужда от това...той няма да го направи. Сигурен съм, че и Вие няма да приемете за лечение пациент, който няма поставена точна диагноза посредством образно изследване. Познавам обаче човек, който вследствие намесата на шарлатани, които считат, че тялото е торба кокали, доведоха въпросния човек до сепсис и шест часова операция, след като се е отделила част от пулпозното ядро и се "разходила" из спиналния канал, както и лигаментни фрагменти (дано боравя с точните термини). Малко преди "терапията" човекът си е направил ямр и е диагностициран с обширна дискова херния с екструзия и т.н. Разбира се при "терапията", която са му прилагали, дори не са погледнали образното изследване. След настъпилите усложнения въпросните "лечители" отричат до последно да са "лекували" този човек. Всеки знае, че в отчаянието си болния е склонен да взема нелогични решения с едничката надежда за изцеление.
А какво би се случило, ако посочените в статията процент пациенти не се подлагат на образна диагностика? Как ще ги лекуват адекватно?
Надявам се разбирате афекта ми от подобни твърдения!
Просто трябва пациентите да са наясно с обективното си състояние и да бъдат адекватно консултирани. Част от това в нашите случаи е качествената образна диагностика.
Остава отворен и въпросът, че с подобни статии и теми хората биват навеждани към конспиративни мисли. Насажда се недоверие към медицината и сякаш основния смисъл клони към изграждане на недоверие към "традиционната медицина" (термин, който не одобрявам напълно). Тук идва и логичният въпрос "А какво да правя след като опитах всичко, включително и лечение при д-р n?". Никой лекар не е успешен на 100%. Какво става с пациентът, който е стигнал до опетация, ако в главата му се загнездят конспиративните теории, че за Дисковата болест се крият истини с една или друга цел. Това неминуемо води до отчаяние. Нямам право да коментирам методите Ви на лечение, понеже нямам никаква компетентност да го правя. Просто мисля, че насаждането на страхове противоречи на концепцията, за която говорите. Какво ще стане, ако някой от пациентите коментирали по-нагоре се влоши до степен пареза, трайно увреждане на нерви и т.н. (да не дава Господ никому) и няма как да не се подложат на операция? С какво доверие ще отидат при неврохирурга? А стане ли дума за хирургия... предполагам сам знаете реакциите на хората. Погледнете обаче под друг ъгъл. Какво ли мисли един раково болен, за хирургията и традиционната медицина? Колкото и да е малък процентът, все има някаква успеваемост. С каква нагласа да бъдат тези хора? Какво друго могат да направят? И в тази посока има много конспиративни теории, вариращи от контрол на числеността на населението в световен мащаб до безобразните печалби във фармацевтиката. В тази връзка аз не съм против начините за борба с болката. Каквито и да са те и са в полза на пациента са добре дошли. Против съм отричането на всичко друго и различно. Не мога да се съглася с физиотерапевт едикой си, който казва "дайте да не правим резонанси, понеже може мускул да притиска нерв..." Добре, а как да разберем дали е така и от какво идва болката? А ако е херния? Разбирате манипулацията нали? Вярно е, изследването е скъпо, но щом можем да го правим, защо да го отричаме? Не можем и да отречем, че медицината е бизнес. И за Вас и за рехабилитатора и за неврохирурга. Така е щом идвам и плащам. Няма как и да е другояче. За начина на организация на Вашата или която и да е друга клиника аз не мога да коментирам, защото не съм компетентен. По отношение на това, което казвате, че пациенти оприличават клиниката на комуна, това е хубаво. В комуните единомислието е изключително важно! И все пак, всеки трябва да има право да чуе и мнения, които не се вписват в стереотипа на обособилото се ядро, иначе понятието се променя и върви към секта. Затова настоях да публикувате и моите постове. Далеч съм от идеята да Ви чета морал по отношение на работата Ви. Все пак и аз съм страдащ от дискова херния, макар и не вписващ се във Вашите представи (казвам това с усмивка, а не заядливо). А действително мисля, че щеше да е неморално, ако ме бяхте "цензурирали".
Но да се върнем към ямр. Технологията е страхотна за времето си, абсолютно безопасна е. Е, не вижда спазми на мускули, но има начини, макар и косвени, за такава оценка. Вие сам знаете. Да, има много случаи, в които болките продължават и след операция, но в голяма част от случаите това се дължи на нанесени трайни и необратими щети на нервните структури, дължащи се на прекалено отлагане на оперативна намеса. Тук изниква въпросът до кога и колко дълго можем да лекуваме болката, така че да не стигнем до такъв момент. В никакъв случай не поставям под въпрос преценката Ви, не ме разбирайте погрешно. Визирам онзи тип "лечители" за които говорих по-горе.
С постовете си не целя словесна схватка с Вас. Нямам и право на това. Повярвайте ми, дълбоко ценя времето на професионалиста, който се опитва да помогне на човек, който изпитва болка. Лично аз зная колко важно и ценно е това, затова приемете моето извинение и за това, че съм изгубил част от времето Ви, но мисля, че четейки тези редове, хората, посетили този форум, по един или друг начин, ще извлекат своите ползи от прочетеното и казаното от мен и Вас.
С уважение!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 4 guests