Кое е истината за дисковата херния?!

Този ФОРУМ е предназначен за вас, страдащите - да задавате въпроси и обменяте мнения и опит в областта на болката и нейното лечение.
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by Д-р Руйчев »

Здравейте! За съжаление се опасявам, че всичко при майка Ви е от основният процес. Не знам дали са й правили скоро сцинтиграфия на прешлените, но зад тези "дискови хернии" е възможно да се крият метастази. Болните от дискова болест не отслабват на тегло и рядко стигат до опиати. Трамадолът е нещо като полуопиат и щом той не действа достатъчно значи отивате към по-тежката артилерия - морфин или скъпите лепенки дуроджезик. И двете лекарства се дават от Онколога в диспансера. Бих Ви препоръчал, ако все пак приема през устата да й дадат вечер минимална доза ривотрил - поне да може да спи...
Не си представяте колко съжалявам, че този въпрос не е уреден у нас! Здравната каса въобще не поема такива случаи, камо ли да се създават необходимите Клиники за палиативни грижи...
Желая ви кураж! Друго не мога... но дано да греша в диагнозата си!
moonlight

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by moonlight »

Пак съм аз :)

Въпроса е че на нея всъщност и минава и от по леките лекарства.
Но когато я заболи , като всеки нормален човек естествено го изкарва страшно силно. Наясно съм че болките са сигурно ужасни. Но на нея и минава от паратрамола и от хексалгина.
А те ни карат точно такива лепенки да търсим и да качваме силотата на лекарствата.
Стенография не сме правили тъй като чак на 7 ми раздават часове.
Все си мисля че щом и минава от леки болкоуспокояващи ,не би следвало да е нещо по сериозно.. или греша ?
Обръщам се към вас защото имам чувството че напоследък докторите много лесно отписват хората.
А тя по принцип преди това си беше към 42 кила и от депресия по скоро свали килограми.
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by Д-р Руйчев »

Чакайте - не е редно да решавам без да съм видял обстойно и на живо човека! Говоря за сцинтиграфия - изотопно изследване на костната обмяна. Щом обаче имате комбинация от лекарства, които я успокояват, какъв е проблемът?! Прилагайте ги. Принципът действително е да не се преминава към по-силни медикаменти, щом употребяваните овладяват болката!!! А за депресията са нужни други лекарства, съвсем не опиати. Дават се от невролозите.
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by Д-р Руйчев »

По молба на колеги с дискова болест публикувах "НАРЪЧНИК" в блога си, а тук пускам само линк: http://bolka.bg/bg/blog/narchnik-za-diskovata-bolest
androdd
Posts: 1
Joined: Fri Jan 30, 2015 9:02 am
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by androdd »

Здравейте
Бих искал и аз да споделя моя личен опит с дисковата херния с подробностите, които ми липсваха като четях мненията на много хора по много форуми. Аз съм на 31 години, висок 185 см, тежа 106 кг, от 10 години работя седнал, а в свободното време спортувам и върша тежък физически труд за собствени цели. От 2-3 години ми се е случвало два пъти да ме боли кръста и единия път болката отиваше към тестисите. Първия път ме намести чакръкчия, втория път джипито ме оправи с лекарства. Ноември 2014 след малко хамалогия с приятели ме заболя отново кръста и скоро след това болката тръгна по десния крак. Най силно се проявяваше след 1-2 часа седене в офиса. Ставах трудно и куцах силно докато се раздвижа. Декември месец си взех болничен и тръгнах по доктори.
По препоръка на кинезитерапевт Петър Нинов си направих ЯМР. Според него това, че ходя и не се гърча от болки беше някакъв див късмет и ме прати на консултация с хирург. За сравнение други кинезитерапевти без изследвания ми прилагаха мануална терапия и масажи и с усмивка ми обясняваха, че е нормално и просто трябва да им стана абонат за цял живот. Срещанах се с доц. Каракостов в болница св. Иван Рилски, проф. Стефан Габровски в Пирогов, др. Илковски в Гръбначен Център ВМА и още един неврохирург в ИСУЛ. Всички бяха единодушни, че е късмет, че не съм спешен случай и мога да ходя. На това мнение бяха и още един рехабилитатор, един ортопед и един невролог съвсем независими от изброените хирурзи. Разбира се имаше и няколко доктори, които смятаха, че с много лежане по гръб, безкрайно количество лекарства и разни физиотерапии ще мога да живея нормално без операция. След всичкото ходене по доктори, четене в интернет, ходене в прехвалената клиника по физиотерапия на др. Михайлов стигнах до извода, че май е по-добре да се оперирам.
Операцията ми я направи доц. Каракостов в болница св. Иван Рилски на 26.01.2015 след едноседмично лежане в болницата за подготовка. Отделението по неврохирургия е изключително добре поддържано и чисто. Над всяко легло има таблет на който в легнало състояние може да се гледа телевизия и да се браузи срещу малко пари. Ако болничната храна беше по-добра и по-големи количества щях да го объркам с хотел. Лошо впечатление ми направи само това, че трудно можеш да хванеш докторите за по-дълго време да ти отговарят на въпросите. Също така за избор на екип човек трябва сам да си мрънка иначе никой не му предлага тази възможност.
След операцията полежах 24 часа и след още два дни ме пуснаха да си ходя в добро състояние без болки и лекарства. До колкото разбирам сега от мен зависи да си променя начина на живот за да не се върна никога повече там.
Прикачил съм две доста показателни снимки от ЯМР-то, на които ясно си личи голямата ми херния. Оказа се, че между размера на хернията и неприятните ефекти в тялото няма връзка. Може от малка протрузия много да боли и от моята голяма херния почти нищо да ми няма. Затова прилагам снимките, че да има още едно нещо за сравнение. Надявам се да съм полезен на някого.
Attachments
Разчитане на ЯМР.
Разчитане на ЯМР.
MRI Conclusion S.jpg (199.32 KiB) Viewed 91713 times
С червената елипса съм отбелязал как би изглеждал нормално диска, а стрелката сочи излишния материал извън него.
С червената елипса съм отбелязал как би изглеждал нормално диска, а стрелката сочи излишния материал извън него.
Naprechno.jpg (124.33 KiB) Viewed 91713 times
С червената стрелка съм отбелязал хернията.
С червената стрелка съм отбелязал хернията.
Nadlyjno.jpg (112.77 KiB) Viewed 91713 times
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by Д-р Руйчев »

Еми нали за това ставаше дума: че между намереното на снимка или Магнитен резонанс и клиничната картина /действителното състояние/ няма връзка?! Да бяхте прочели и съседната тема КАКВО СКРИВАТ ЗА ДИСКОВАТА БОЛЕСТ?! и щяхте да видите как медици в САЩ си обясняват тези промени като съпътстващи, а не причина за заболяването /болката/. Впрочем помислете едно - можете ли да направите 2 пъти еднакви снимки на лицето си?! В следващата секунда заснето от същият ракурс, осветление и техника - лицето е малко по-друго! Защо мислите че рентгенът и резонансът не подлежат на подобен закон?! Прочие - жив и здрав да сте и дано се оправите по-бързо!
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by Д-р Руйчев »

Ще копирам тази случка и тук, защото явно посетителите бързат, а не четат внимателно.
Случи се буквално вчера! Аз работя, първи сеанс с напрегнат пациент с болки, аз съм съсредоточен, започвам процедурата и ми звъни мобилният. От другият край на България звъни 24 г. момче паднало преди 2 месеца на ски и от тогава го боли като дискова херния, ама май болката намалява, май се оправя, но дискът може ли да се възстанови и той какво трябва да направи за да "се излекува без остатък", защото го е страх да не стане дискова херния?! И чака на телефона... Пред мен лежи разсъблечен болен, който си е платил това време и вниманието ми, а онзи иска да го профилактирам "без остатък"! За което трябва първо да му обясня 4-5 статии ВЕЧЕ публикувани в сайта ми.Знам и за момчето е важно, тревожи се, но как да стане по телефона?! Представяте ли си ситуацията от всички страни?!
Верният отговор беше:"Превъзпитай се!" Но нямаше да разбере, че това е по отношение на представите му, навиците на тялото и емоциите му, ако иска да е "без остатък"...
cvete76
Posts: 2
Joined: Sat Jan 28, 2017 2:01 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by cvete76 »

Здравейте,
От дълго време все нещо ме боли!Ниският химоглобин и поредната ми бременост ме довършиха!От раждането на 3 -то ми детенце ме боли кръста .Вече 2месеца набеждавах бъбреци,но от десет дни болката е нетърпима.Схвана ме кръста и реших ,че имам дискова .От три дни имам съмнения ,че ме боли от епидуралнато упойка която ми сложиха при раждането.Вчера правих снимка на гръбнака.Уж няма нищо ,а си ме боли!По време на бремеността пих доста хормони .Имам запек.Чувствам се като 100г. Баба а съм едва на 40 г. Правят ми масажи ,но нямам никакво подобрение.Кърмя бебчето и това ме спаси от лекарства в този момент.Моля за помощ!Отчаяна съм!
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by Д-р Руйчев »

Мило Цвете, да сте живи и здрави Вие и дечицата Ви! Болят Ви преразтегнати ставни връзки, сухожилия и най-вече спастични мускули по гръбнака. Всичко това, което не се вижда на рентген... По Обединената медицина има връзка между нисък хемоглобин- бременност - запек - болки в кръста. Но за да се разплита този възел трябва да дойдете на прием и първичните 4 сеанса Системна акупунктура, после ще Ви подкрепим с билки и друго каквото е нужно. Но с тия деца и това кърмене няма да е лесно да се спази програмата. Не се бойте и от епидуралната упойка! Не си представяйте, че тя е повредила структура и сега "как ще я оправим?"! Повярвайте ми - десетки години съм правил това обезболяване в акушерството и много пъти съм лекувал с тази акупунктура болки дори след епидурални кръвоизливи. Ако искате и можете, обадете се по телефона. Но в никакъв случай отчаяние, бабешки настроения и т.н. Всичко ще се оправи, когато можете ще се научите как! Успех!
cvete76
Posts: 2
Joined: Sat Jan 28, 2017 2:01 pm
Contact:

Re: Кое е истината за дисковата херния?!

Post by cvete76 »

Благодара д-р Руйчев,
Подкрепата Ви този момент е важна за мен!
В този , съм с нетърпими болки в областа на кръста(поясната област)!В понеделник невролжка ми каза гледайки снимката ми на кръста -гръбнака , че имам дискова!
Ще се обадя утре!Благодаря!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests