ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛЕСТИ! /често и грешки?!/

Този ФОРУМ е предназначен за вас, страдащите - да задавате въпроси и обменяте мнения и опит в областта на болката и нейното лечение.
Post Reply
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛЕСТИ! /често и грешки?!/

Post by Д-р Руйчев »

"Вертеброгенни" значи пораждащи се от прешлените. Най-често това са болки от телата на прешлените, дисковете между тях и множеството меки тъкани обвиващи гръбначният стълб, залавяния на мускулите и прочие, както и "радикулити" - засягане на коренче на гръбначните нерви на едно или друто ниво. Накратко това е прословутата дискова болест, спондилоартрози, спондилити, междуребрени невралгии и т.н. За всичко това е писано на много местаhttp://bolka.bg/bg/aboutpain/kakvo-trya ... a-kherniya в този сайт и тук във форума. Настоящата тема е много неприятна и малко различна... Медиите предали вчера, че лекарите дълго лекували някого от дископатия, докато едва два дни преди смъртта му се установил рак. В резултат на много обаждания с въпроси реших да отговоря тук. Поводът е тъжен, но уви в медицината може да се случи всичко и далеч не всеки път е докторска немарливост...
В годините откакто Клиниката за лечение на болката работи имаме към пет обратни случая - зад вертеброгенни болки сме откривали рак, част от тях са описани в сайта от журналисти. По съвпадение точно вчера имах пациентка лекувана в Неврологията на водеща национална болница за болки от"шийно-гръдни шипове", като 3 дни след изписването й се установява гнойник в белият дроб. Оперират го успешно, вероятно обаче е останала междуребрена невралгия от дренажите. Нещо като обратно на обратното! Имали сме пациенти оперирани от жлъчка, поради болка в плешката, която се оказа шиен плексит - премина чак след лечението при нас, далече след операцията. Имали сме сърдечно опериран, който никой не смееше да лекува от болката му в гърдите, за да не маскира сърдечна проява, а се оказа междуребрена невралгия и човекът започна да спи спокойно. И пр., и прочие... Подчертавам - това са сложни и трудни за диагноза ситуации! Но как стават възможни?
Много просто - всички гръдни и коремни органи имат връзка със съответното ниво на гръбначно-мозъчни нерви. Съответно болки от органа, могат да бъдат обяснени като дразнене на коренчето на нерва и обратно - дразненето на коренчето се прожектира върху органа. Ето това разграничение често е сложно! Уви, от бъркотията в нашето здравеопазване започна да страда и медицината чисто професионално! Разплитането на такива случаи изисква екипност от различни специалисти, а "реформите" унищожиха всякаква екипност, дори вътре в една болница. Виж тукhttp://bolka.bg/bg/about/prva-v-blgariy ... -klinikata Освен това колегите за съжаление все по-малко се опитват клинично по симптоми да разгадават диагнозата, разчитайки на образните изследвания да им дадат отговор/скенер,ЯМР и др./. Какво пречи обаче да има промяна в междупрешлен диск и същевременно пневмония например? Не бива да забравяме, че апаратите само помагат, човекът решава...
В тази връзка на конкретния въпрос:" Мога ли при болки да давам мнение само диагностично, без непременно да следват времеемките лечебни наши процедури?" ще кажа:" Да! Доколкото мога да погледна историята и симптомите, без гаранция за непогрешимост, обаче!" След записване и представяне на медицинската история.
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛЕСТИ! /често и грешки?!/

Post by Д-р Руйчев »

Маноле, ще Ви отговоря на личното съобщение тук, в темата от която сте тръгнал. Не се сърдете нито на семейният лекар, нито на невролога, нито на уролога! Аз се сетих за връзката в симптомите Ви не защото съм някакъв свръхестествен лекар, а защото по-скоро съм като "старите" лекари - разпитвам нашироко, разглеждам нашироко, без ограничение в медицинските специалности. Така често пъти се установяват неща за които отделните специалисти не смеят да питат, но такъв е принципът на холистичната на медицина, с която се занимавам... Такива са и болките!
Д-р Руйчев
Posts: 146
Joined: Thu Mar 25, 2010 5:40 pm
Contact:

Re: ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛЕСТИ! /често и грешки?!/

Post by Д-р Руйчев »

Напоследък пациенти, колеги и близки ми се чудят как отделям цял един учебен час време, за да обяснявам на новодошли абсолютно непознати пациенти гравитационната теория за ЧИ като причина за гръбначните и мускулни, сухожилни и ставни болки. Практиката от ден на ден потвърждава тази абсолютно непозната и нова концепция, но съветващите ме се чудят не мога ли да го опиша всичко това и да им го давам да го учат за "домашна работа"?! Честно казано и аз се чудя! Но съм убеден, че това което ще ги направи повече или по-малко свободни от болката хора, са именно тези правила на стоеж, вървеж, седеж при владеене на симетрията и центъра на тежестта на собственото ни тяло. Ето на това искам да съм свидетел - как проумяват принципа на болестта си! Това ще е най-голямата полза за тях! Защото както казва една китайска поговорка:" Не давай на гладният риба да се наяде! Научи го да си лови риба..."
От друга страна за да опиша както трябва само ПОХОДКАТА, например, излиза самостоятелна глава от цяла книга!
Докато не стане тази книга ще го преподавам на живо - за мен може да е залудо, но за тях, надявам се не!

Справка тук: https://bolka.bg/bg/aboutpain/doklad-na ... na-bolkata
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests